Dołącz

Przygotowania do Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”

7 i 8 czerwca, na krakowskim Rynku, odbędą się 11. Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” i 10. Festiwał Zaczarowanej Piosenki im. Mark Grechuty. Od wielu tygodni trwają intensywne przygotowania, w których uczestniczą również nasi dzielni „Zieloni”.

Festiwal Zaczarowanej Piosenki i Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” należą do największych projektów realizowanych przez Fundację Anny Dymnej. Co roku uczestniczą w nim setki osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, a ich wokalne i sportowe zmagania oklaskuje wielotysięczna publiczność. Organizacja tak dużego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc, zaangażowanie i wielkie serce Wolontariuszy. W ubiegłym roku na krakowskim Rynku można było naliczyć 258 zielonych koszulek. Każdy z Wolontariuszy ma ściśle określone zadania, wie, co i kiedy powinien zrobić, ale potrafi też zareagować na trudne i nieoczekiwane sytuacje. Jest to możliwe m.in. dzięki szkoleniom organizowanym przez Kasię Walaszek, kierownika Biura Młodych, i Anię Swatkiewicz, koordynatorkę działań wolontariuszy w czasie FZP i ZMW. Pierwsza tura szkolenia miała miejsce 17 i 18 maja, dwie kolejne odbędą się 24 i 25 maja oraz 31 maja i 1 czerwca. Wszystkie spotkania odbywają się w „Dolinie Słońca” w Radwanowicach.

– Dla każdego, kto 7 i 8 czerwca chce założyć zieloną koszulkę z logotypem Fundacji Anny Dymnej, takie szkolenie jest obowiązkowe. Dotyczy to szczególnie osób, które uczestniczą w tym wydarzeniu po raz pierwszy – mówi Ania Swatkiewicz.

Dlaczego?

– Po pierwsze z powodów logistycznych – tłumaczy Ania Pitura. – Każdy z Wolontariuszy musi dokładne wiedzieć, czym się będzie zajmował, kiedy i gdzie powinien się pojawić, z kim się powinien kontaktować w przypadku nieprzewidzianych sytuacji itd. W czasie odprawy dzień przed Festiwalem po prostu nie ma na to czasu. Po drugie, każdy z Wolontariuszy, zwłaszcza osoby, które będą z nami na Rynku po raz pierwszy, musi wiedzieć, jak wielkie znaczenie i wartość ma zielona koszulka, którą otrzymuje od Fundacji Anny Dymnej. To dowód zaufania ze strony Fundacji i sygnał dla osób z zewnątrz, że na człowieka, który ją nosi, można liczyć. To wielkie wyróżnienie, ale też zobowiązanie.

Ania Pitura koordynuje działania Wolontariuszy w czasie Festiwalu Zaczarowanej Piosenki i Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” od dwóch lat, ale jako Wolontariuszka będzie na krakowskim Rynku już po raz szósty.

– W tym czasie przekonałam się, jaki ogrom pracy kryje się za tym przedsięwzięciem i jak bardzo jest ono ważne dla osób niepełnosprawnych i ich bliskich. To wielkie święto radości i wzajemnej życzliwości – mówi Ania Pitura.

Wolontariusze dla Krzyśka

7 i 8 czerwca od godz. 10 do godz. 20.00 na Plantach (przy Bunkrze Sztuki) uruchomiona zostanie GALERIA POD GOŁYM NIEBEM, w której będzie można kupić prace ofiarowane przez znanych malarzy oraz przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dochód ze sprzedaży cegiełek zostanie przeznaczony na rehabilitację Krzysztofa Kota, studenta IV roku informatyki stosowanej. Krzysiek ma 29 lat, od 13 lat choruje na toczeń układowy. Jest to choroba autoimmunologiczna, podczas której dochodzi do uszkodzenia wielu tkanek i narządów. W ubiegłym roku Krzysiek został zarażony sepsą, przez dwa tygodnie walczył o życie (był w śpiączce). Od tamtej pory porusza się na wózku, na którym również nie jest w stanie samodzielnie jeździć, ponieważ sepsa zaatakowała i osłabiła jego barki. Zanim doszło do zarażenia sepsą, Krzysiek był bardzo aktywny sportowo, lubił rolki, narty i łyżwy. Przez 10 ostatnich lat tańczył towarzysko salsę i tańce argentyńskie. Choroba odebrała mu to, co kochał… W tej chwili jedynymi rzeczami, które mogę robić jest czytanie książek i szusowanie po Internecie, a jedyną rzeczą która poprawia mi humor, jest fajna pogoda za oknem – mówi Krzysiek Kot, który w tej chwili przebywa w szpitalu.

Kochani, „Zieloni” poinformujcie o wydarzeniu Rodzinę, Przyjaciół i Znajomych w realu i na Facebooku. Dziękujemy, że jesteście z nami! Razem możemy wszystko!