Dołącz

4 października 2011

Kamil

15 maja

Dzisiaj Borys był dużo spokojniejszy niż ostatnio, nie biegał do łóżka i bez problemu kończył wszystkie rozpoczęte ćwiczenia. Problem pojawił się jedynie na początku przy układaniu obrazków, kiedy okazało się, że jego ulubiony komplet jest niekompletny i nie możemy go dzisiaj układać – kilka minut minęło, zanim uspokoiłam chłopca i przekonałam do układania innych obrazków.

Poniżej przedstawiam schemat, jaki udało nam się wypracować przez ostatnie miesiące (który rozpoczyna się przylepieniem przez Borysa wszystkich psc-ów na tablicy, po każdej wykonanej czynności chłopiec kolejno odwraca obrazek):

  1. Powitanie – każde z nas rozkłada na podłodze dywanik, siadamy, śpiewamy piosenkę na powitanie (ćwicząc odpowiedzni na pytanie: „kogo teraz witamy?”), krótka rozmowa – „gdzie jest Borys?”, „gdzie jest Kasia?”, ćwiczenie kształtujące orientację w schemacie ciała („gdzie jest głowa?”, „gdzie jest brzuch?”) oraz w przestrzeni („gdzie jest biurko?”, „gdzie jest okno?”, „gdzie są drzwi?”) – wędrówka po pokoju
  2. Układanie obrazków (ćwiczenie naprzemienności) – kolorowe i czarnobiałe, dopasowywanie takich samych, układanie naprzemienne, segregowanie kolorami, segregowanie figurami, układanie wzoru, dopasowywanie koloru przedmiotu do schematu, ćwiczenie gestu „koniec”
  3. Słuchanie dźwięków – wkładanie płyty do komputera, wybieranie obrazka odpowiadającego danemu dźwiękowi i wkładanie go do pudełka
  4. Przerwa na jedzenie – samodzielne rozwijanie czekoladek, otwieranie pojemnika z jogurtem, posługiwanie się łyżeczką, nalewanie soku do kubeczka, ćwiczenie gestu „jeszcze” i „koniec”
  5. Knill – odpowiednie ułożenie się na dywanikach (polecenie „nogi do przodu”), samodzielne kołysanie się, machanie rękami, pocieranie rąk i klaskanie, klepanie się po głowie i brzuchu (jedynie kołysanie i machanie rękami Borys wykonuje samodzielnie, w reszcie trzeba mu pomagać)
  6. Wyjście do łazienki – nauka samodzielnego korzystania z toalety
  7. Masaż – wybór narzędzia, zamiana ról – najpier ja masuję Borysa, potem na odwrót, ćwiczenie nazewnictwa części ciała
  8. Zajęcia plastyczne – rysowanie, malowanie farbami, wycinanie, lepienie z plasteliny (poprawianie małej motoryki, rysowanie po linii, kolorowanie kształtów, odrysowywanie przedmiotów)
  9. Gra na instrumentach – ćwiczenie naprzemienności (najpierw gra Borys, potem ja, ćwiczenie głośnej i cichej gry)
  10. Układnie puzzli lub klocków – ćwiczenie naprzemiennośći, prezycji, koncentracji
  11. Zabawa (rzucanie piłki, jazda samochodem – ćwiczenie naprzemienności; kręcenie się na fotelu – ćwiczenie gestu „jeszcze”) lub bajka
  12. Pożegnanie – śpiewanie piosenki („Kogo żegnamy?”)